Tehotenstvo a Poruchy príjmu potravy

 Kombinácia tehotenstva a porúch príjmu potravy dokáže byť pre nastávajúcu mamičku skutočným peklom a testom vôle. Ocitne sa uprostred križovatky a musí si zvoliť medzi nenávisťou k sebe samej a láskou k jej budúcemu dieťaťu. Čo sa zdá byť ako nikdy nekončiaci boj, pretože jedným rozhodnutím sa nič nevyrieši, môže v konečnom dôsledku stáť za to. Nie len môže, ale aj bude. 


pregnant-womenjpg

zdroj


 Šanca otehotnieť počas toho ako pacientka trpí poruchou príjmu potravy je častokrát nízka kvôli tomu, že symptómom mnohých porúch je nepravidelná alebo takmer neexistujúca menštruácia, no i tak to nie je nemožné. V niektorých prípadoch dokonca samotné tehotenstvo spúšťa u budúcej mamičky poruchu príjmu potravy kvôli drastickým zmenám, ktorými jej telo prejde - nie len vizuálnymi ale i hormonálnymi.

 Poruchy príjmu potravy prichádzajú s mnohými rizikami pre mamu i dieťa. Nedostatok výživy a dehydratácia je to najmenšie čoho sa môže nastávajúca mamička obávať. Môže sa totižto stať, že sa u pacientky objavia i srdcové choroby, diabetes, predčasný pôrod, komplikácie pri pôrode, ťažká a popôrodná depresia. Popôrodná depresia je niečo, s čím sa potýka mnoho mamičiek. Okrem typických znakov depresie, prináša i ťažkosti s vytvorením si puta s dieťaťom, odcudzenie sa s rodinou, strach z toho, že nebude dobrou mamou, myšlienky na to, že chce ublížiť svojmu dieťaťu a celkovú zúfalosť.

 Čo sa rizík pre dieťa týka môžu nastať krátkodobé (problémy so srdcom či dýchaním) no i dlhodobé komplikácie (mozgová obrna) spojené s predčasným pôrodom. Dieťa sa taktiež môže potýkať s ťažkosťami s kŕmením a nízkou pôrodnou hmotnosťou.

 Čo teda robiť, ak sa vám na tehotenskom teste objavia dve paličky, indikujúce to, že sa váš svet ako ho poznáte od základov zmení? Odporúčajú sa rovnaké metódy ako vždy a to najmä terapia. Konkrétne kognitívno-behaviorálna, ktorá pomôže so strasťami a slasťami budúcej mamičky, s jej vzťahom k jedlu a k samej sebe. 

 Aj keď tehotenstvo samé o sebe dokáže byť mierne strašidelná záležitosť, pre mnohé ženy, je potrebné mať na pamäti, že v tom nikdy nie ste sami. Ste milované a čoskoro, keď sa prvýkrát pozriete na tvár vášho bábätka pochopíte, že to všetko stalo za to a zahrniete ho nekonečnou láskou.