V najhoršom štádiu som sa vážila aj dvadsaťkrát denne

17-ročná študentka sa rozhodla podeliť sa o svoj príbeh ohľadom boja s bulímiou, ktorá sa u nej prvýkrát objavila v už 11 rokoch, so zámerom niekomu pomôcť a ukázať ľuďom, ktorí trpia poruchami príjmu potravy (PPP), že nie sú sami. V 13 rokoch sa ocitla v najhoršom štádiu, no postupne sa z toho dostala.


bulimia3jpg
Zdroj obrázka


Ako sa to začalo
Začalo sa to keď som začala dospievať, cítila som sa kvôli svojej váhe iná a bola som vždy utiahnutá a hanblivá. Hneď po nástupe do škôlky som začala priberať, pretože mám sklony k priberaniu a so stravou ktorá tam bola sa začalo priberanie, prežívala som vážnu fyzickú ale aj psychickú šikanu. Počúvala som denne rôzne narážky na svoj vzhľad, ale napriek tomu sa tam našlo zopár dobrých detí ktoré boli milé. Vybudovala som si v tej dobe strach z ľudí, nikdy som ako dieťa nedokázala hovoriť o tom čo sa dialo, pretože mi zovrelo hrdlo už len pri tej predstave ako som sa cítila. Ironicky som po tých urážkach začala ešte viac priberať a zajedala som emócie, ani som si to veľmi neuvedomovala. Šikana na škole pokračovala no oproti škôlke to nebolo nič a bola som rada že sa to zlepšilo

Keď som mala jedenásť som zistila čo znamenajú kalórie a začala som si študovať rôzne diéty a postupy na chudnutie. Začala som vyraďovať jedlá a zdravo som schudla. Ľudia zmenili ku mne prístup, začala som sa cítiť inak no váha sa mi zasekla aj keď som chcela chudnúť ďalej. Postupne som začala hladovať, chodila som každé ráno cvičiť a niekedy ešte behávala poobede. Okolie mi vravelo že som schudla, no ja som sa buď vnímala rovnako alebo tučnejšia.

 Začali sa hádky s mamkou, o tom čo budem jesť a koľko... Kvôli škole, zhoršoval sa mi prospech, nedokázala som sa vôbec sústrediť. Bolo mi na odpadnutie. Veľa som toho tam vydržala. Začalo sa to vyhadzovaním desiaty a potom klamaním a maskovaním všetkého. Zdravie sa mi zhoršovalo a cítila som sa ako mŕtva aj keď som žila. Strácala som kamarátov pretože čas a energia išli len na cvičenie a PPP. Vážila som sa v najhoršom štádiu aj dvadsaťkrát denne. Začala sa u mňa objavovať nespavosť, jednoducho moje psychické a fyzické zdravie boli na kolaps. Postupne som si začala uvedomovať čo sa so mnou stalo a po hladovaní moje telo začalo vyžadovať jedlo, neudržateľnými chuťami. Začala sa u mňa bulímia, najprv to začalo jedným zlým dňom na druhý deň som veľmi cvičila a snažila sa to vykompenzovať. Keď som zjedla „Zakázané“ v mojej hlave sa spustilo už známe „to je už jedno“, tak som sa extrémne prejedla a všetko vyvrátila. Neskôr, na ďalšie dni som nebola schopná jesť, takto som nejedla aj 3 dni, no kvôli prejedaniu som si len udržovala váhu. Nevládala som, no každý môj pokus o uzdravenie skončil pribratím a mala som úzkosti. Mala som pocit akoby som bola v klietke, nebavil ma život a cítila som sa totálne na dne. Denne som sa seba poškodzovala a objavila sa u mňa depresia. No deň kedy som kvôli tomuto skončila v nemocnici mi zmenil život. Rozhodla som sa že urobím všetko preto aby som sa z toho dostala a dala životu druhú šancu. Musela som navštevovať psychiatra, no nepomohlo mi to veľmi, no verím že iným odborná pomoc dokáže aj zachrániť život.

Čo mi pomohlo dostať sa zo začarovaného kruhu
Najviac čo pomáha je to, že si nájdete koníčky ktoré sa sústredia na vaše kladné vlastnosti a začnete sa sústrediť aj na to, kým ste a nie len na to čo vidíte a vidia ľudia navonok.
Zdravé stravovanie a pravidelné, aby ste nemali zbytočne výčitky a cítili sa fajn. Hlavne pri bulímii sa vyvarovať vlčiemu hladu.
Rozprávať o svojich pocitoch, neizolovať sa a byť tu pre vašich blízkych.
Prestať sa kritizovať a snažiť sa nájsť niečo, čo máte na sebe radi

Pár slov na záver
Nad PPP nikdy nemáte kontrolu, aj keď si to možno myslíte no nie je to tak. Je to len falošná, toxická kamarátka ktorá vás zničí.
Ak máte problém s priberaním aj keď jete normálne, skontrolujte to u lekára, ja som napríklad mala zníženú funkciu štítnej žľazy a môžu by to byť aj iné dôvody. Nechajte si poradiť ohľadom vášho jedálnička.
PPP nie vždy znamená, že človek musí byť chudý na kosť. PPP je aj keď jete moc alebo málinko. Spoznáte to podľa toho ak jedlo ovplyvňuje celkovo vašu náladu a sebahodnotenie, vyvoláva vo vás pocit úzkosti. Väčšinu „chorých“ ani nerozlíšite. V prípade bulímii môže mať aj nadváhu.
Bulímia nie je len zvracanie, je to napríklad aj kompenzovanie nejedením a cvičením - nepurgatívny typ, alebo kompenzovanie preháňadlami, tabletkami na chudnutie...